Підрахунок велосипедистів(-ок) у Запоріжжі – захід з аналітичним звітом, який координується громадською організацією Спільно HUB із залученням зацікавлених містян (волонтерів та волонтерок) одночасно у 11 основних точках міста двічі на рік (та по дві години у будній і вихідний дні). Долучаючись до підрахунку велосипедистів – ви привертаєте увагу до використання велосипеда як транспорту, допомагаєте прослідкувати динаміку користування велосипедом за різними критеріями, а також стаєте амбасадорами розвитку велосипедної інфраструктури у Запоріжжі задля безпеки всіх учасників дорожнього руху.
Яку інформацію ми збираємо?
- загальна кількість велосипедистів;
- гендерний розподіл;
- наявність у велосипедистів шолома;
- форма одягу: звичайний повсякденний чи спеціальна спортивна велоформа;
- рух по тротуарах чи по дорозі;
- кількість не велосипедів (самокатів, електро-самокатів, моноколес і т.і.);
- кількість велокур’єрів.


Умови підрахунку
У будній день люди більшою мірою їдуть на роботу та з роботи, тобто, використовують велосипед як персональний міський транспорт. У вихідний день – більше для рекреації (туризму, відпочинку тощо). Враховуючи вищезгадані фактори для того, щоб мати повне уявлення щодо кількості велосипедистів(-ок), підрахунок був проведений в будній день (середа, 2021.09.22, 17:00-19:00), а також у вихідний день (субота, 2021.09.25, 12:00-14:00).
Дата | Проміжок часу підрахунку | Погода |
22 вересня, субота | 12:00-14:00 | похмуро, вітер, 16-20⁰ |
25 вересня, середа | 17:00-19:00 | похмуро, вітер, місцями дощ, 14-19⁰ |
Методологія
У нашому першому підрахунку велосипедистів(-ок) осінню 2019 року ми користувались методологією, яку нам надали наші партнери U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва»).
Зараз ми використовуємо модифіковану методологію під наші потреби, аби збирати більше інформації та мати можливість в майбутньому робити більш детальні аналізи по кожному місцю підрахунку.
Основні принципи залишаються незмінними, тому є можливість порівнювати результати з попередніми підрахунками за головними критеріями:
Загальна кількість
У травні цього року на 11 перехрестях було нараховано за дві години:
- у вихідний день – 403 велосипедиста(-ки);
- у будній день – 245 велосипедистів(-ків).
Якщо порівняти це з підрахунком, здійсненим осінню у 2020 році, то динаміка кількості велосипедистів(-ок) які проїхали на 11 перехрестях спала для обох днів:
- у вихідний день – знизилась на 28% (з 563 до 403),
- у будній – знизилась також на 67% (з 754 до 245 ).
Порівняно з попереднім підрахунком осінню 2020, осінній підрахунок 2021 року проводився у період суворих погодних умовах та більш м’яких карантинних обмежень на користування громадським транспортом у м. Запоріжжі у зв’язку з пандемією COVID-19.
Деякі з тих людей, які весною були змушені їхати велосипедом через заборону користування громадським транспортом, тепер повернулися до користування громадським транспортом. Тому очікувано що велосипедистів поменшало після послаблення карантину.


Гендерний розподіл
Порівняно з попереднім підрахунком частка жінок у вихідний день збільшилась на 1% (з 10% до 11%), а у будній зменшилася на 9% (з 20% до 11%).


Рух по тротуарах
Кількісне співвідношення велосипедистів(-ок), які обирають рух по тротуару чи по дорозі, залишається приблизно рівним. Трохи побільшало велосипедистів(-ок) які обирають рух по дорозі.


Шоломи і одяг
Кількісне співвідношення велосипедистів(-ок), які їздять з використанням шолому, у будній та вихідний день зросло на 7% (з 19% до 26% та з 17% до 24% відповідно).


Більшість велосипедистів(-ок) у Запоріжжі їздять у звичайному повсякденному одязі (70-80%), інші – одягнені у спеціальну спортивну велоформу (20-30%).
Кур’єри та кур’єрки
Кількість велокур’єрів та велокур’єрок у порівнянні з попереднім підрахунком суттєво не змінилась (1-3%).


Зважаючи на погодні умови, схоже було більше замовлень на доставку.
Загальна кількість по кожному місцю
Найбільша кількість велосипедисток та велосипедистів за дві години була зафіксована:
- у вихідний день: на перетині пр. Соборного та вул. Гагаріна;
- у будній день: на перетині пр. Соборного та вул. Гагаріна.


Типи транспорту
Крім звичайних велосипедів під час підрахунку зустрічалися: електровелосипеди, електросамокати, самокати, моноколеса, електроколяски, скейти, гіроскутери.


Порушення правил дорожнього руху
Велосипедисти (так само як і пішоходи та автомобілісти) є повноцінними учасниками дорожнього руху. Тому вони мають дотримуватися правил дорожнього руху, задля своєї безпеки і безпеки інших.
Під час підрахунку більшість велосипедистів та велосипедисток проїджали без порушення ПДР. Але на жаль не всі:
- у вихідний 23% проїхали з порушеннями;
- у будній – 21%.


Поширені питання та відповіді
- За яким принципом обираються місця підрахунку?
Місця підрахунку обираються організаторами. Здебільшого це вузькі місця сполучення між районами з великим трафіком. А також місця на існуючих або запланованих для будівництва веломаршрутах. - Навіщо рахувати “не велосипеди” (самокати, електросамокати, моноколеса)?
Згідно діючим нормам (ДБН В.2.3-5:2018 п.5.3.8) “На велосипедних доріжках та велосипедних смугах дозволено рух на інвалідних колясках, персональних електричних та немоторизованих засобах пересування.” Тому ми рахуємо всіх потенційних користувачів велоінфраструктури. - Як ви рахуєте електровелосипеди?
Електровелосипеди ми рахуємо так само як і звичайні велосипеди. - Чи рахуєте ви також мопеди та мотоцикли?
Ми не рахуємо мопеди і мотоцикли, адже їм не дозволено користуватись велосипедною інфраструктурою. - Чи рахуєте ви пішоходів?
Ми не рахуємо пішоходів, крім випадків, коли пішохід веде поруч велосипед.
Фото
Дякуємо всім волонтерам і волонтеркам, які допомагають рахувати велосипедистів та велосипедисток! Восени 2020 року ви стали справжніми героями, які стоять на варті розвитку велосипедної інфраструктури у Запоріжжі!
Запрошуємо всіх зацікавлених до участі в наступному підрахунку, який відбудеться весною, у вересні 2021 року.