Підрахунок велосипедистів(-ок) м.Запоріжжя (вересень 2021)

Підрахунок велосипедистів(-ок) у Запоріжжі – захід з аналітичним звітом, який координується громадською організацією Спільно HUB із залученням зацікавлених містян (волонтерів та волонтерок) одночасно у 11 основних точках міста двічі на рік (та по дві години у будній і вихідний дні). Долучаючись до підрахунку велосипедистів – ви привертаєте увагу до використання велосипеда як транспорту, допомагаєте прослідкувати динаміку користування велосипедом за різними критеріями, а також стаєте амбасадорами розвитку велосипедної інфраструктури у Запоріжжі задля безпеки всіх учасників дорожнього руху.

Яку інформацію ми збираємо?

 • загальна кількість велосипедистів;
 • гендерний розподіл;
 • наявність у велосипедистів шолома;
 • форма одягу: звичайний повсякденний чи спеціальна спортивна велоформа;
 • рух по тротуарах чи по дорозі;
 • кількість не велосипедів (самокатів, електро-самокатів, моноколес і т.і.);
 • кількість велокур’єрів.
інфографіка результати пдтрахунку
інфографіка результати підрахунку

Умови підрахунку

У будній день люди більшою мірою їдуть на роботу та з роботи, тобто, використовують велосипед як персональний міський транспорт. У вихідний день – більше для рекреації (туризму, відпочинку тощо). Враховуючи вищезгадані фактори для того, щоб мати повне уявлення щодо кількості велосипедистів(-ок), підрахунок був проведений в будній день (середа, 2021.09.22, 17:00-19:00), а також у вихідний день (субота, 2021.09.25, 12:00-14:00).

ДатаПроміжок часу підрахункуПогода
22 вересня, субота12:00-14:00похмуро, вітер, 16-20⁰
25 вересня, середа17:00-19:00похмуро, вітер, місцями дощ, 14-19⁰

Методологія

У нашому першому підрахунку велосипедистів(-ок) осінню 2019 року ми користувались методологією, яку нам надали наші партнери U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва»).

Зараз ми використовуємо модифіковану методологію під наші потреби, аби збирати більше інформації та мати можливість в майбутньому робити більш детальні аналізи по кожному місцю підрахунку.

Основні принципи залишаються незмінними, тому є можливість порівнювати результати з попередніми підрахунками за головними критеріями:

Загальна кількість

У травні цього року на 11 перехрестях було нараховано за дві години:

 • у вихідний день – 403 велосипедиста(-ки);
 • у будній день – 245 велосипедистів(-ків).

Якщо порівняти це з підрахунком, здійсненим осінню у 2020 році, то динаміка  кількості велосипедистів(-ок) які проїхали на 11 перехрестях спала для обох днів:

 • у вихідний день – знизилась на 28% (з 563 до 403),
 • у будній – знизилась також на 67% (з 754 до 245 ).

Порівняно з попереднім підрахунком осінню 2020, осінній підрахунок  2021 року проводився у період суворих погодних умовах та більш м’яких карантинних обмежень на користування громадським транспортом у м. Запоріжжі у зв’язку з пандемією COVID-19.

Деякі з тих людей, які весною були змушені їхати велосипедом через заборону користування громадським транспортом, тепер повернулися до користування громадським транспортом. Тому очікувано що велосипедистів поменшало після послаблення карантину.

Гендерний розподіл

Порівняно з попереднім підрахунком частка жінок у вихідний день збільшилась на 1% (з 10% до 11%), а у будній зменшилася на 9% (з 20% до 11%).

Рух по тротуарах

Кількісне співвідношення велосипедистів(-ок), які обирають рух по тротуару чи по дорозі, залишається приблизно рівним. Трохи побільшало велосипедистів(-ок) які обирають рух по дорозі.

Шоломи і одяг

Кількісне співвідношення велосипедистів(-ок), які їздять з використанням шолому, у будній та вихідний день зросло на 7% (з 19% до 26% та з 17% до 24% відповідно).

Більшість велосипедистів(-ок) у Запоріжжі їздять у звичайному повсякденному одязі (70-80%), інші – одягнені у спеціальну спортивну велоформу (20-30%).

Кур’єри та кур’єрки

Кількість велокур’єрів та велокур’єрок у порівнянні з попереднім підрахунком суттєво не змінилась (1-3%).

Зважаючи на погодні умови, схоже було більше замовлень на доставку.

Загальна кількість по кожному місцю

Найбільша кількість велосипедисток та велосипедистів за дві години була зафіксована:

 • у вихідний день: на перетині пр. Соборного та вул. Гагаріна;
 • у будній день: на перетині пр. Соборного та вул. Гагаріна.

Типи транспорту

Крім звичайних велосипедів під час підрахунку зустрічалися: електровелосипеди, електросамокати, самокати, моноколеса, електроколяски, скейти, гіроскутери.

Порушення правил дорожнього руху

Велосипедисти (так само як і пішоходи та автомобілісти) є повноцінними учасниками дорожнього руху. Тому вони мають дотримуватися правил дорожнього руху, задля своєї безпеки і безпеки інших.

Під час підрахунку більшість велосипедистів та велосипедисток проїджали без порушення ПДР. Але на жаль не всі:

 • у вихідний 23% проїхали з порушеннями;
 • у будній – 21%.

Поширені питання та відповіді

 1. За яким принципом обираються місця підрахунку?
  Місця підрахунку обираються організаторами. Здебільшого це вузькі місця сполучення між районами з великим трафіком. А також місця на існуючих або запланованих для будівництва веломаршрутах.
 2. Навіщо рахувати “не велосипеди” (самокати, електросамокати, моноколеса)?
  Згідно діючим нормам (ДБН В.2.3-5:2018 п.5.3.8) “На велосипедних доріжках та велосипедних смугах дозволено рух на інвалідних колясках, персональних електричних та немоторизованих засобах пересування.” Тому ми рахуємо всіх потенційних користувачів велоінфраструктури.
 3. Як ви рахуєте електровелосипеди?
  Електровелосипеди ми рахуємо так само як і звичайні велосипеди.
 4. Чи рахуєте ви також мопеди та мотоцикли?
  Ми не рахуємо мопеди і мотоцикли, адже їм не дозволено користуватись велосипедною інфраструктурою.
 5. Чи рахуєте ви пішоходів?
  Ми не рахуємо пішоходів, крім випадків, коли пішохід веде поруч велосипед.

Фото

Дякуємо всім волонтерам і волонтеркам, які допомагають рахувати велосипедистів та велосипедисток! Восени 2020 року ви стали справжніми героями, які стоять на варті розвитку велосипедної інфраструктури у Запоріжжі!

Запрошуємо всіх зацікавлених до участі в наступному підрахунку, який відбудеться весною, у вересні 2021 року.

Опубліковано
В категорії Статті