Збільшуємо кількість чарівної крові: про підтримку Запорізького обласного центру служби крові

Громадська організація «Спільно HUB» разом із Запорізьким обласним центром служби крові 26 квітня провела пресконференцію щодо діяльності, функціонування та потреб центру.

На початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України Запорізький обласний центр служби крові мав величезні черги бажаючих здати кров. Проте, сам центр не міг забезпечити прийом такої кількості не тільки через перезавантаження персоналу, але й через відсутність технічного забезпечення на зберігання такої кількості крові та її компонентів.

«Громадська організація «Спільно HUB» вирішила підтримати Запорізький обласний центр служби крові, бо вони є критично важливою інфраструктурою для міста та області. За підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) ми отримала можливість закупити критично необхідне обладнання для центру. Так, за 2 місяці ми закупили медичного обладнання на 3,8 мільйонів гривень і комп’ютерної техніки на 165 тисяч гривень», – коментує виконавча директорка ГО «Спільно HUB» Ганна Дворна.

Станом на сьогодні, комунальне підприємство «Запорізький обласний центр служби крові» постачає компоненти крові 60 закладам охорони здоров’я Запорізької області, з них 16 міських, 11 обласних, 24 районних, 10 приватні клініки. Компоненти крові потрібні постраждалим внаслідок військової агресії,  як дорослим, так і дітям з діагнозом поранення, опіки та іншими захворюваннями.

Юлія Безручко, заступниця директора Запорізького обласного центру служби крові, заявляє про збільшення потреби у крові з 24 лютого:

«Наразі все навантаження на відбір крові лежить на Запорізькому обласному центрі крові. Наші відділення у Мелітополі, Бердянську та Токмаку через тимчасову окупацію не можуть працювати, тому ми забезпечуємо всі потреби».

За даними центру крові, в першому кварталі 2022 року структура перевиконана заплановані показники на 176% та прийняла на 1269 донорів більше. У березні 2022 році центр заготовив 380 літрів крові, заплановано було – 170 літрів.

Громадська організація «Спільно HUB» закупила техніку, яку працівники очікували дуже багато часу. Серед таких – центрифуги для обробки крові. Кожна коштує 1,5 мільйони гривень, їх поставили дві, вони в рази здатні збільшити кількість, а головне, якість, крові на донорство. Крім того, центр отримав п’ять вагів-помішувачів, які використовують персонально при відбору крові, що дозволяє збільшити кількість прийому донорів крові одночасно. 11 термосумок з акумуляторами холоду, які використовують для транспортування. 4 холодильники, що значно збільшує кількість зберігання крові та її компонентів. 1 шейкер, який допомагає тепер у 4 рази збільшити кількість зберігання та підтримки у правильному режимі плазми крові. Працівники реєстратури та інших відділень отримали додаткові комп’ютери, МФУ та інші прилади для ефективної роботи з донорами.

В день проведення пресконференції Громадська організація «СВОІ» запросила своїх волонтерів, які здали кров разом із вже присутніми донорами та всі разом отримали за це подарунки у вигляді футболок, значків із написом «Свій донор». «Спільно HUB» пригощав всіх бажаючих патріотичними пряниками із написами «Героям Слава», «Паляниця», «Моє серденько» та іншими. 

Запорізький обласний центр служби крові закликає всіх ставати донорами крові та не боятись такої процедури, адже вона здатна врятувати чиєсь життя.

Ось етапи, які наближають кожного до відзнаки «Свій донор»:

 1. Реєстрація донора.
 2. Обстеження донора:
   – визначення групової належності та гемоглобіну;
  – огляд у лікаря- міряє тиск, ставить запитання та заповнює анкету,  допуск до донації;
 3. Сніданок донора – солодкий чай з печивом.
 4. Донація 10-15 хв.
  Під час процедури робиться забір крові на лабораторні дослідження.
 5. Отримання  довідки та компенсацію за обід.

Щоденно Запорізький обласний центр служби крові оновлює інформацію про потреби груп крові на своєму сайті, на сторінці у Facebook та Instagram.