Концепція розвитку велосипедної інфраструктури – це стратегічний документ, який декларує прихильність міста до розвитку велосипедного транспорту та його інфраструктури. Загальна мета Концепції – це інтеграція велосипеду як звичайного виду транспорту у систему транспортного сполучення. Шлях реалізації мети – забезпечення комфортних та безпечних умов пересування велосипедним транспортом вулицями Бердянська.

Бердянська об’єднана територіальна громада прийняла Концепцію у 2020 році, ознайомитись з документом можливо за посиланням.

Велоконцепція міста Бердянськ базується на одному із головних принципів побудови безпечної інфраструктури у місті – транспортна піраміда. Згідно неї, пріоритетом є пішоходи та велосипедисти, далі – громадський транспорт; моторизований транспорт (вантажний, таксі, приватні авто) розташований в самому кінці цієї піраміди.

Навіщо Концепція місту?

Концепція розвитку велоінфраструктури як документ створений для міста виконує декілька завдань:

 1. Мобільність жителів Бердянськ. Покращення умов пересування жителів міста та прилеглих населених пунктів шляхом інтеграції велосипеда в загальну транспортну систему, що в подальшому може призвести до збільшення кількості велокористувачів.
 2. Безпека. Забезпечення безпеки руху велосипедистів та зниження кількості ДТП шляхом створення зв’язаної та зручної велосипедної мережі.
 3. Соціальна справедливість та рівність. Надання рівного доступу до міської мобільності, включивши до велосипедної мережі місця найбільшого тяжіння. Забезпечення рівноправності у використанні велосипедом на дорогах міста. Створення доброзичливого середовища серед користувачів різних транспортних засобів, посилення соціальних зв‘язків.
 4. Якість життя. Створення умов для регулярного користування велосипедом як транспортом, що покращить ментальне та фізичне здоров‘я населення.
 5. Навколишнє середовище та клімат. Зниження рівня викидів та шумового забруднення.
 6. Розвиток туризму та економіки. Створення велосипедної інфраструктури покращить туристичну привабливість міста, що в свою чергу вплине на розвиток економіки.

Повний перелік завдань Концепції можна знайти у самому документі.

Що можна знайти у велоконцепції?

Концепція розвитку велоінфраструктури Бердянської територіальної громади – це документ, який кожному жителю може розповісти про поточний стан справ та перспективи розвитку, який влада разом з громадськістю для себе визначили.

Спочатку можна ознайомитись із людьми, які вплинули на розвиток велосипедної інфраструктури та сприяли тому, щоб Концепція розвитку з‘явилась на світ. Після цього Концепція розповідає про глобальний контекст велоінфраструктури у містах України та за її межами.

Мета, цілі, результати – всі вони чітко описані на початку документа.

Також розробники описують методологію створення Концепції. Саме тут можна знайти аналіз ситуації із велосипедною інфраструктурою в Бердянську станом на 2020 рік. Практика облаштування велодоріжок, велосмуг, велопішохідних доріжок у місті відсутня. Тільки на одній із вулиць Бердянська у проекті реконструкції передбачено будівництво велодоріжок та велопереїздів. Є невелика кількість велопарковок, всі вони знаходяться переважно з підприємствами чи торговельними закладами, практично відсутні вони біля адмінбудівель та державних установ. В рамках проєкту “ВелоМіста 2.0” нам вдалось встановити 24 велостійки біля муніципальних установ, а також 2 велоСТО – біля КП “Центральний ринок” та біля ТЦ “Екватор”.

Генеральний план міста, як один із головних будівельних документів, не передбачає створення велосипедної інфаструктури. Хоча згідно Стратегії розвитку міста, Програмі посилення підприємництва та інших стратегій закладені напрямки розвитку сфери туризму та оздоровлення, ні в одному із цих документів розвиток вело транспорту не визначено як можливість досягнення таких стратегічних цілей.

У квітні 2020 року Бердянська міська рада прийняла Програму розвитку велосипедної інфраструктури на 2020 рік. Саме в рамках цієї програми і була створена Концепція. Окрім того, в рамках програми вдалось встановити три критих велосипедних парковки біля закладів культури та спорту.

Куди рухається Бердянськ у розвитку велоінфраструктури?

Переходимо до найважливішого – плани Бердянської влади щодо розвитку велосипедної інфраструктури у місті. Цю інформацію можна знайти починаючи із шостого розділу Концепції. Сюди включаються як заходи із популяризації велосипеду, так и заходи із розвитку велоінфраструктури.

В першу чергу, для Бердянська була створена Схема велосипедних маршрутів. Категоризація веломаршрутів була визначена відповідно до німецької методології. Дана схема відображає максимально комфортне та необхідне облаштування та подальший розвиток велоінфраструктури Бердянської територіальної громади, проте не обмежує облаштування інших маршрутів.

Веломаршрути були побудовані відповідно до багаторічного досвіду інших країн світу та базуються на наступних принципах:

 • Зв‘язність;
 • Прямолінійність;
 • Безпека;
 • Комфорт;
 • Привабливість.

Всі веломаршрути нанесені на карту міста. В Концепції зазначені рекомендації щодо їх проєктування та будівництва, створення навігації та інших можливостей. Також це стосується супровідної велосипедної інфраструктури – велопарковки, велоСТО. Обгрунтовані рекомендації щодо подальших встановлень, потреб користувачів, можливих форм.

Велоконцепція дає не вичерпний перелік заходів із популяризації велосипеду як транспорту. Деякі активності вже проходили у Бердянську, такі як акція “велосипедом на роботу”, велопарад дівчат, всеукраїнський велодень та інші.

Отже, Концепція велоінфраструктури Бердянська – цінний документ, який позначає напрямок руху для міста у напрямку велосипедної інфраструктури. Так як він був прийнятий на сесії Бердянськоі міської ради депутатами, він є офіційним. Він є головним вектором, куди потрібно рухатись у розвитку велосипедної інфраструктури.

Матеріал підготовлений в рамках проєкту “ВелоМіста 2.0”, який реалізовує Громадська організація “Спільно HUB” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)