Велосипедний аудит маршруту Запоріжжя – Херсон

Загальна інформація

Загалом велосипедний аудит складається з трьох етапів:

 1. Спочатку попередній аналіз для обрання конкретного маршруту (по яким дорогам має проходити маршрут).
 2. Заїд по маршруту (безпосередній збір даних).
 3. Аналіз зібраних даних та висновок.

Обрання маршруту

Наявні варіанти маршрутів

Географічно, з урахуванням існуючих доріг, існує чотири більш менш прямі маршрути від Запоріжжя до Херсону:

 1. Через м. Дніпро та Кривій ріг (397км)
 2. Вздовж річки Дніпро по правому берегу через м. Нікополь (294км)
 3. Вздовж річки Дніпро по лівому берегу через м. Василівка та Дніпрорудне (332км)
 4. Через м. Василівка та Мелітополь (361км)
 5. Через м. Оріхів, Токмак та Мелітополь (408км)

1. Через м. Дніпро та Кривій ріг (397км)

2. Вздовж річки Дніпро по правому берегу через м. Нікополь (294км)

3. Вздовж річки Дніпро по лівому берегу через м. Василівка та Дніпрорудне (332км)

4. Через м. Василівка та Мелітополь (361км)

5. Через м. Оріхів, Токмак та Мелітополь (408км)

Аргументація вибору маршруту

Шлях №1 “Через м. Дніпро та Кривій ріг (397км)” не був обраний, через те що проходить більшою мірою по Дніпровській та Миколаївській областях і його наповнення не буде в повній мірі відповідати назві маршруту “Запоріжжя – Херсон”.

Шляхи №2 “Вздовж річки Дніпро по правому берегу через м. Нікополь (294км)” та №3 “Вздовж річки Дніпро по лівому берегу через м. Василівка та Дніпрорудне (332км)” не були обрані через несприятливий висотний профіль. Вздовж великої річки Дніпро знаходиться багато балок та притоків.

Шлях №4 “Через м. Василівка та Мелітополь (361км)” не був обраний через несприятливий висотний профіль на ділянці від м. Запоріжжя до м. Василівка, а також через велику навантаженість автомобілями та вантажним транспортом.

Тому був обраний шлях №5 “Через м. Оріхів, Токмак та Мелітополь (408км)”. Детальніше пояснення, чому був обраний шлях №5, а не №4:

 1. Висотний профіль. Небагато підйомів, та більшість з них пологі.
 2. Дорожнє покриття. від Запоріжжя до Оріхова є ділянка траси, яка щойно відремонтована з достатньо широким та зручним для велосипедистів узбіччям. На Сімферопольскому шоссе (шлях №4) на всій протяжності погане узбіччя та посередня якість асфальту.
 3. Трафік. Оріхівське шоссе слабко завантажено, та в автівок є достатньо місця для безпечного обгону велосипедиста. Сімферопільска траса (шлях №4) завжди перевантажена, доходячи до багатокілометрових заторів влітку, та має дуже мало місця для обгону через вузьке (а іноді відсутнє) узбіччя та сильну колійність.
 4. Магазини для поповнення запасів. На довшому маршруті придорожні магазини є кожні 40 кілометрів, або зазвичай частіше, в Комишувасі, Горіхові та Токмаку є кафе. На шляху №4 на ділянці у 50 кілометрів з дуже складними підйомами немає жодного магазину. У Василівці є кафе та АТБ. Від Василівки до Мелітополя магазин є тільки в Зеленому Гаю (який в 3х кілометрах від Василівки), та більше жодного магазину біля дороги.
 5. Краєвиди. Оріхівська траса розташована в мальовничій місцевості з безліччю дуже красивих краєвидів, дарога взагалі не нудна. Після Молочанську з правого боку упродовж всього шляху видно красиві узгір’я. З цікавих місць можна заїхати на меморіал пам’яті жертв Другої Світової війни за Благодатним, та цілющі джерела в Терпінні. На шляху №4 цікаві краєвиди зустрічаються тільки на першій ділянці до Василівки, та потім дорога стає нудним прямим тунелем, огородженим з боків лісосмугою.

Деталізація обраного маршруту

Обраний маршрут проходить через наступні міста:

 1. Запоріжжя
 2. Оріхів
 3. Токмак
 4. Молочанськ
 5. Мелітополь
 6. Нова Каховка
 7. Олешки
 8. Херсон

Кількість днів та місця для ночівлі обрані, враховуючи рівень фізичної підготовки велосипедистів, які беруть участь у заїзді для збору даних. З розрахунку подолання не більше 150-200км за один день.

Між м. Мелітополь та м. Нова Каховка велика відстань – приблизно 162км, на шляху якої немає достатньо великого поселення для зручного влаштування проміжної ночівлі. Тому ця відстань має бути здолана за один день.

Ділянка від м. Запоріжжя до м. Мелітополь схожа по відстані і складає приблизно 173км. Тобто, також може бути здолана за один день.

Ділянка від м. Нова Каховка до м. Херсон складає приблизно 73км, тобто не є складною.

Виходячи з вищезазначеного, зроблені наступні висновки:

 • для подолання маршруту необхідно 3 дні;
 • для проміжних ночівель обрані наступні два міста: Мелітополь та Нова Каховка.

Заїзд по маршруту

Дати заїзду:
27-29 вересня

Учасники

В заїзді протягом всього маршруту були залучені 4 людини.

Велосипедисти:

 1. Ігор Сук
 2. Денис Сініцин

Супровід в автомобілі:

 1. Ганна Дворна – (координатор)
 2. Сергій (водій)

Критерії оцінки та параметри ділянок маршруту

 1. Ділянка
  • № ділянки
  • Місце, де починається ділянка
  • Місце, де закінчується ділянка
 2. Загальні
  • Довжина ділянки
  • Середній поздовжній ухил
  • Набор висоти
 3. Перебіг заїзду
  • Час загальний (із зупинками)
  • Швидкість середня
  • Швидкість максимальна
  • Середня температура повітря
  • Погодні умови (сонячно, дощ, вітер, похмуро)
 4. Дорога
  • Наявність велоінфраструктури
  • Якість дорожнього покриття
  • Ширина проїзної частини
  • Ширина та якість покриття узбіччя
  • Наявність штучного освітлення
  • Інтенсивність руху автомобільного та важкого транспорту
  • Інтенсивність руху велосипедистів
 5. Інше
  • Туристична привабливість (красиві види, цікаві місця)
  • Додаткові нотатки (Віддаленість від продуктових магазинів, Наявність велопарковок біля точок тяжіння на маршруті, та ін.)

Зібрані дані

Таблиця зібраних даних по майже всім критеріям крім деяких знаходиться у Додатку 1 та 2.

Що до інших критеріїв, достатньо загальної оцінки:

Критерій Оцінка
Наявність штучного освітлення Штучне освітлення наявне лише в межах міст.
Наявність велоінфраструктури Велоінфраструктура відсутня на протязі всього маршруту.
Інтенсивність руху велосипедистів Інтенсивність руху велосипедистів майже нульова за межами міст.

Опис заїзду

Перший день

Виїхали із Запоріжжя та попрямували до Мелітополя. Маршрут проходив через Оріхів та Токмак. Його протяжність склала 160 кілометрів.

Перша третина відстані першого дня (від Запоріжжя до Оріхова) має дуже гарний стан дорожнього покриття. Бо ця ділянка траси, щойно відремонтована. Також, вона має широке узбіччя з щільного грунту, по якому для більшої безпеки досить комфортно може їхати велосипедист. Проте, їхати велосипедом по асфальту також було комфортно, через невисоку інтенсивність руху автомобілів та вантажного транспорту, а також достатньо широку смугу для безпечного обгону велосипедиста.

Зробили обід з коротким відпочинком в Оріхові та попрямували далі в м. Мелітополь через Токмак та Молочанськ.

Після Оріхова в районі с. Новоданилівка був плавний підйом протяжністю 4,8км з набором висоти в 84м (середній поздовжній ухил 1,7%). А потім від с. Новопрокопівка до м. Токмак плавний спуск протяжністю 22км зі зниженням висоти в 88м (середній поздовжній ухил -0,4%).

На виїзді з м. Молочанськ є цікава історична пам’ятка – Менонітський млин. А потім з правого боку упродовж всього шляху видно красиві узгір’я. У с. Благодатне на пагорбі можна побачити меморіал пам’яті жертв Другої Світової війни.

На під’їзді до м. Мелітополь в районі с. Терпіння був підйом протяжністю 1км з набором висоти в 40м (середній поздовжній ухил 3,5%).

Варто відмітити що в Мелітополь проводився капітальний ремонт центральної вулиці, і були дуже заглиблені водовідведення, не всі з яких огороджені. Одну з таких не огороджених лівнепрймачів через погане зовнішнє освітлення та бліки світла від мокрого асфальту не побачив один з велосипедистів та потрапив в неї, пошкодивши переднє колесо.

Другий день

Після ночівлі в Мелітополі та ремонту колеса ми вирушили до Нової Каховки трасою М-18. Особливістю цієї траси є повна відсутність цивілізації на протязі 130км. Загальний шлях складає 170 кілометри, тому треба добре подумати про автономність руху. На протязі кількох кілометрів вздовж дороги проходить зрошувальний канал. Лісосмуги вздовж дороги немає, тому траса повністю відкрита степовим вітрам. Рельеф майже плоский, на самому початку є кілька протяжних пологих підйомів. Дорожнє покриття не в найкращому стані, місцями глибокі вибоїни. На в’їзді в м. Таврійськ перед Новою Каховкою побачили великий банер з попередженням про аварійно небезпечну ділянку через наїзди на велосипедистів.

Третій день

Після ночівлі в Новій Каховці вирушили до Херсона. Проїхали 72 кілометри. На шляху місцями відкривалися гарні краєвиди на плавні. Проїжджали міст через р. Дніпро та кілька великих сіл. Дорога, як і в другий день, більш-менш рівна, але з вибоїнами.

Аналіз зібраних даних та висновок

Профіль маршруту є досить пологим без великих та різких перепадів висоти.

Протягом всього маршруту немає жодних ознак вело інфраструктури, окрім попереджуючого знаку про аварійно небезпечну ділянку та велосипедних парковок біля деяких магазинів та кафе. Але більшість з цих велопарковок незручні для використання.

Загальна протяжність маршруту складає 403км.

Ділянки з чудовим асфальтом (13%):

Ділянка Протяжність ділянки (км)
2 від Запоріжжя до Оріхова 50,9
Загалом 50,9

Ділянки з поганим асфальтом (16%):

Ділянка Протяжність ділянки (км)
5 від с. Роботине до с. Новопрокопівка 2
9 м. Молочанськ на вул. Льва Толстого 0,9
13 м. Мелітополь на окраїнах міста 2
16 третина шляху від Мелітополя до Нової Каховки, ближче до Нової Каховки 58,2
Загалом 63,1

Співвідношення ділянок різної якості асфальту:

Чудовий асфальт 50,9км 13%
Поганий асфальт 63,1км 16%
Нормальний асфальт 289км 71%

Більшою мірою якість дорожнього покриття на всьому маршруті задовільна.

Щоб зробити маршрут більш привабливим для велосипедистів, які не звикли до подолання великих відстаней, можна розширити заїзд на 1 або 2 додаткові дня. Зробити додаткову ночівлю в м. Токмак, щоб після нього перед м. Мелітополь відвідати Кам’яну Могилу (світову пам’ятку давньої культури). Також, для урізноманітнення ділянки від Мелітополя до Нової Каховки можна наприклад організувати посередині цієї ділянки тимчасовий кемпінг. В такому разі маршрут може бути здоланий за 5 днів з середньою відстанню за день приблизно 80км.

Додатки

Додаток 1. Таблиця зібраних даних – Загальні параметри та перебіг заїзду.

Додаток 2. Таблиця зібраних даних – Дорога та інше.

Велоаудит маршруту Запоріжжя – Херсон виконується в рамках проєкту “ВелоМіста”, який організовує Громадська організація “Спільно HUB” у партнерстві з “Запорізьким Велоклубом” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Опубліковано
В категорії Статті