Велоаудит вулиці Шкільної


Вулиця Шкільна входить до мережі веломаршрутів, яка зазначена в концепціії розвитку велоінфраструктури міста Запоріжжя.

За нашими спостереженнями, будівельні роботи по проекту “Реконструкція автодороги по вул. Шкільній від вул. Фортечної до вул. Першої ливарної у м. Запоріжжі” були розпочаті в січні 2019 року та закінчені на початку жовтня 2019 року. Впродовж жовтня помітних змін не спостерігалося. Натомість з однієї сторони вулиці були прибрані бетонні блоки, які перекривали проїзд.

Чи продовжаться будівельні роботи на вулиці Шкільній? Чи незабаром відбудеться офіційне відкриття цієї ділянки для проїзду? На разі не відомо. Тому, ми – громадська організація “Спільно HUB” провели детальний велоаудит станом на зараз (початок листопада 2019 року).

Велоаудит реконструйованої ділянки по вул. Шкільній виявив переваги та недоліки наявної тут велоінфраструктури.

У ході дослідження було виявлено, що велоінфраструктура наявна тільки по одній стороні вулиці (ближче до будинків) у вигляді велосипедної доріжки суміжної з тротуаром. На протилежній стороні вулиці велоінфраструктура відсутня. Тобто, велосипедисти(-ки) будуть вимушені їхати по проїзній частині. Тому крайня права смуга на протилежній від будинків стороні, також була врахована у велоаудиті.

Слід зазначити, що існує проект продовження реконструкції по цій вулиці (ІІ черга) з будівництвом виїзду на Прибережну магістраль. Але помітні роботи по ньому ще не розпочалися.

Переваги

 1. Усі перетини перехресть та перехрещення з виїздами з дворів є наземними для велосипедистів(-ок).
 2. Ґрати дощоприймачів на протилежній від будинків стороні розташовані перпендикулярно напрямку руху велосипедистів(-ок) задля уникнення потрапляння колеса в отвори ґрат.
 3. Покриття велошляху більш-менш якісне, без провалів і горбів.
 4. Ширина односторонньої велодоріжки відповідає нормам і становить 1,7-2,3 м.
 5. В усіх місцях перехрещення велосипедної доріжки з виїздами з дворів є червона розмітка.
 6. Наявні засоби, котрі обмежують в’їзд автомобілів на тротуар в деяких місцях, а також окремі автомобільні парковки. Тому поки що припаркованих автомобілів на велодоріжці не спостерігається.

Недоліки

 1. Відсутність велоінфраструктури на одній стороні вулиці
 2. Невірний знак для позначення велосипедної доріжки
 3. Зайві знаки на виїздах з дворів
 4. Недостатнє маркування
 5. Відсутні та неякісні заниження бордюру
 6. Обмежена оглядовість
 7. Дерева заважають пересуватися велосипедистам(-кам)
 8. Багато люків
 9. Відсутність освітлення на деяких ділянках вулиці

1. Відсутність велоінфраструктури на одній стороні вулиці


Зауваження:

1. Організація руху велосипедистів(-ок) не відповідає нормам в одному з напрямків. А саме – на разі в одному напрямку існує велосипедна доріжка, а в іншому – передбачається змішаний рух на проїзній частині. Рух велосипедистів(-ок) має бути організований в обох напрямках згідно діючим нормам.

ДБН В.2.3-5:2018, таблиця 5.10 Форми організації велосипедного руху, які відповідають категорії вул. Шкільній (магістральна районного значення): велосипедна доріжка, велосипедна смуга.
ДБН В.2.3-5:2018, п. 5.3.8 … За наявності забудови з одного боку вулиці слід влаштовувати велосипедну доріжку двостороннього руху на забудованій стороні. …

2. Ширина смуг для руху автотранспорту перевищує допустимі норми та складає до 4,3 м. Максимальна ширина смуги руху не повинна перевищувати 3,75 м.

ДБН В.2.3-5:2018, таблиця 5.1 Мінімальна ширина смуги руху для магістральної вулиці районного значення становить 3,0 м.
Примітка 1. Максимальна ширина смуги руху не повинна перевищувати 3,75 м.

Рекомендації:

Слід зробити велосмугу шириною від 1,5м (ДБН В.2.3-5:2018, таблиця 5.11) на протилежній від будинків стороні вулиці, за рахунок зменшення ширини смуг для руху автотранспорту до допустимих рамок – від 3 до 3,75 м (ДБН В.2.3-5:2018, таблиця 5.1). Або зробити двосторонню велосипедну доріжку мінімальною шириною 2,5м (ДБН В.2.3-5:2018, таблиця 5.11) на забудованій стороні, замість односторонньої.

2. Невірний знак для позначення велосипедної доріжки

На фото можна побачити, що:

 1. Велосипедна доріжка розташована суміжно з тротуаром.
 2. Нанесена розмітка “1.29 – позначає доріжку для велосипедистів”.
 3. Встановлені знаки “4.14. Доріжка для пішоходів і велосипедистів” з обох боків (зі сторони велосипедної доріжки та зі сторони тротуару).

Зауваження:

1. Встановлено невірний знак. Велосипедна доріжка, що розташована суміжно з тротуаром має бути позначена знаком “4.22 Суміжні пішохідна та велосипедна доріжки”.

ДБН В.2.3-5:2018, п.3.7 велосипедна доріжка – Доріжка з покриттям поза межами проїзної частини вулиці та/або дороги, розташована окремо чи суміжно з тротуаром або пішохідною доріжкою, що призначена для руху на велосипедах, інвалідних колясках, немоторизованих засобах пересування і позначена дорожнім знаком та горизонтальною розміткою.  
ПДР, п.1.10. “Терміни” велосипедна доріжка – виконана в межах дороги чи поза нею доріжка з покриттям, що призначена для руху на велосипедах і позначена дорожнім знаком 4.12  
ПДР, Розділ “ДОРОЖНІ ЗНАКИ” 4.12. Доріжка для велосипедистів. Рух лише на велосипедах. Якщо немає тротуару або пішохідної доріжки, дозволяється також рух пішоходів.
ДСТУ 4100-2014, п.10.6.18 Знак 4.22 “Суміжні пішохідна та велосипедна доріжки” потрібно застосовувати для позначення пішохідної та велосипедної доріжок, які прилягають одна до одної, але візуально розділені.

2. Невірні місця встановлення знаків. Знаки, які позначають рух велосипедистів(-ок), мають бути розташовані тільки зі сторони велосипедної доріжки.

ПДР, п.8.2-1 … Дорожні знаки розміщуються таким чином, щоб інформацію, яку вони передають, могли сприймати саме ті учасники руху, для яких вона призначена.


Рекомендації:

Замість знаків “4.14. Доріжка для пішоходів і велосипедистів” біля велосипедної доріжки слід встановити знаки “4.22 Суміжні пішохідна та велосипедна доріжки”.

А також слід прибрати зайві знаки “4.14. Доріжка для пішоходів і велосипедистів” з протилежної від велосипедної доріжки сторони тротуару.

3. Зайві знаки на виїздах з дворів


На фото виїзди з дворів на вул. Шкільну.

Кожен виїзд з двору перетинає тротуар та велосипедну доріжку.

Перед кожним виїздом з двору встановлено чотири дорожніх знаки:

 1. ”1.34 Виїзд велосипедистів”
 2. ”2.1 Дати дорогу”
 3. ”4.2 Рух праворуч”
 4. ”5.35.1 Пішохідний перехід”

Зауваження:

1. Перевищено максимально допустиму кількість знаків на одній опорі. На одній опорі може бути встановлено максимум 3 знаки.

ДСТУ 4100-2014, п.10.2.2 В одному поперечному перерізі дороги допускається встановлення не більше трьох знаків без урахування дублюючих знаків і табличок до дорожніх знаків…

2. Порядок розташування знаків по вертикалі порушений. Першим зверху повинен бути знак пріоритету ”2.1 Дати дорогу”, потім попереджувальний знак ”1.34 Виїзд велосипедистів”, потім наказовий знак ”4.2 Рух праворуч” і останній інформаційно-вказівний знак “5.35.1 Пішохідний перехід”.

ДСТУ 4100-2014, п.10.2.2 …Черговість розташування знаків різних груп на одній опорі (вниз або праворуч) повинна бути наступною: знаки пріоритету; попереджувальні знаки; наказові знаки; заборонні знаки; інформаційно-вказівні знаки; знаки сервісу. При розташуванні на одній стійці знаків однієї групи їх розташовують відповідно номеру знака в групі.

3. Встановлено зайві знаки.

3.1. Виїжджаючи з двору водій і без знаків повинен дати дорогу пішоходам і усім транспортним засобам.

ПДР, п.10.2 Виїжджаючи на дорогу з житлової зони, дворів, місць стоянки, автозаправних станцій та інших прилеглих територій, водій повинен перед проїзною частиною чи тротуаром дати дорогу пішоходам і транспортним засобам, що рухаються по ній, а з’їжджаючи з дороги – велосипедистам і пішоходам, напрямок руху яких він перетинає.

3.2. Знак “2.1 Дати дорогу” повинен встановлюватися перед перехрестям, а виїзд з двору не вважається перехрестям.

ПДР, Розділ “ДОРОЖНІ ЗНАКИ” Знаки 2.1-2.3, 2.5 і 2.6 встановлюються безпосередньо перед перехрестям або вузькою ділянкою дороги…
ПДР, п.1.10. Терміни перехрестя – місце перехрещення, прилягання або розгалуження доріг на одному рівні, межею якого є уявні лінії між початком заокруглень країв проїзної частини кожної з доріг. Не вважається перехрестям місце прилягання до дороги виїзду з прилеглої території
ПДР, п.1.10. Терміни прилегла територія – територія, що прилягає до краю проїзної частини та не призначена для наскрізного проїзду, а лише для в’їзду до дворів, на стоянки, автозаправні станції, будівельні майданчики тощо або виїзду з них

Встановлені знаки не суперечать здоровому глузду. Однак, вони надлишкові.

Рекомендації:

Слід прибрати зайві знаки (”1.34 Виїзд велосипедистів”, ”2.1 Дати дорогу”, ”5.35.1 Пішохідний перехід”) та залишити один – ”4.2 Рух праворуч”. Треба зробити це на всіх трьох виїздах з дворів.

Якщо усунути недолік щодо зайвих знаків, тоді інші зауваження (щодо кількості і порядку установки на опорі) будуть не актуальні.

4. Недостатнє маркування

На даному маршруті є ділянки, де важко зрозуміти наявність велодоріжки, оскільки знаки розміщені в одному напрямку. На жаль, через недостатнє маркування, пішоходи використовують велодоріжку для власного пересування.

Рекомендації:

Розмістити знаки, які позначають рух велосипедистів(-ок), зорієнтовані в обидва напрямки.

5. Відсутні та неякісні заниження бордюру


Зауваження:

 1. Відсутність занижень на велосипедній доріжці в 2-х місцях.
 2. Недостатній рівень занижень на велосипедній доріжці в 3-х місцях.
 3. Наявність деякого заниження на велосипедній доріжці, але відсутність на стороні тротуару в 2-х місцях. Це спонукає пішоходів (особливо з колясками та валізами) іти по велосипедній доріжці, бо на ній є заниження.
 4. Відсутність занижень на підходах до пішохідного переходу в 2-х місцях.


Рекомендації:

Слід зробити заниження в усіх 9-х місцях –  з кожної сторони перехрещення з виїздами з дворів, на початку велосипедної доріжки на перехрещенні з вулицею Фортечною та на підходах до пішохідного переходу. Заниження мають бути виконані “в нуль” на ширину всієї велосипедної доріжки та протилежної від велосипедної доріжки сторони тротуару.

6. Обмежена оглядовість

Вздовж приблизно половини шляху, з лівої сторони від велосипедної доріжки впритул розташована металева огорожа.
Проблема полягає в тому, що в огорожі є проходи, які необхідні для проходу пішоходів до припаркованих авто. Але, як можна побачити на фото, через щільне розташування металевих конструкцій на огорожі, з ракурсу велосипедиста(-ки) погано видно, що знаходится за огорожею біля проходів. Через це, велосипедист(-ка) може вчасно не побачити вибігаючих з проходів тварин та маленьких дітей.

Рекомендації:

Слід прибрати металеву огорожу з лівої сторони від велосипедної доріжки, або замінити її на іншу, конструкція якої не буде обмежувати оглядовість велосипедистів(-ок) на достатній відстані.

7. Дерева заважають пересуватися велосипедистам(-кам)

Є декілька місць, де гілля дерев потрапляють на шляху руху велосипедистів(-ок).

Рекомендації:

Обрізати гілля дерев, в місцях де вони потрапляють на велодоріжку.

8. Багато люків

На шляху велодоріжки, а також на крайній правій смузі на протилежній стороні вулиці розташовано багато люків. Хоча більшість люків виконані на одному рівні з поверхнею, вони становлять потенційну небезпеку. Як показує практика люки можуть бути відкриті або їх кришки можуть бути замінені з якоїсь причини на некомплектні, що призводить до виникнення перепаду висоти, як це відбулося на одному з люків (фото).


Рекомендації:

Слід зробити велосипедний шлях таким чином, щоб на ньому не зустрічалось люків. Або, у випадку коли неможливо уникнути люків, потурбуватись про їх коректне розміщення та комплектування для забезпечення одного рівня з поверхнею.

9. Відсутність освітлення на деяких ділянках вулиці

На дорозі по протилежній стороні вулиці від будинків є ділянка без штучного освітлення.

Рекомендації:

Слід забезпечити якісне штучне освітлення вздовж всього шляху в обох напрямках.

Висновок

Безумовно добре, що на цій реконструйованій ділянці з’явилася велосипедна доріжка. Але є зауваження щодо забезпечення умов комфортного та безпечного пересування всіх учасників(-ць) дорожнього руху, а також дотримання державних норм та стандартів.

На основі отриманих даних ми – громадська організація “Спільно HUB” звернемось з офіційним листом до Запорізької міської ради з переліком виявлених проблем та пропозицією їх усунути (зробити якісні заниження, замінити знаки, обрізати гілля дерев, тощо).

Висловлюємо подяку U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») за підтримку та допомогу в оволодінні методикою велоаудиту.

І пам’ятайте, що #велосипедизаціянеминуча!

Посилання

ДБН В.2.3-5:2018 – Вулиці та дороги населених пунктів
ДСТУ 4100-2014 – Знаки дорожні
Правила дорожнього руху
Концепція розвитку велоінфраструктури міста Запоріжжя
Рішення міської ради №24 від 30.10.2019 Про затвердження Концепції розвитку велоінфраструктури міста Запоріжжя