Розвиток велоінфраструктури Запоріжжя

Розвиток велоінфраструктури Запоріжжя

Запоріжжя – місто з широкими вулицями та безкінечними можливостями для розвитку веломережі як з туристичною метою, так й задля задоволення попиту щоденних поїздок.

У жовтні 2019 року Запорізька міська рада прийняла концепцію розвитку велоінфраструктури міста Запоріжжя. Дана концепція передбачає побудову 61 маршруту, загальною протяжністю 328,01 км.

Варто зазначити, що на вулицях, що не увійшли до схеми веломаршрутів, також потрібно організовувати умови для безпечного руху велосипедом. Запропонована у Велоконцепції схема веломережі визначає вулиці, які мають найвищий потенціал для заохочення людей користуватися велотранспортом, однак при проведенні ремонтів та реконструкцій інших вулиць умови для велосипедного руху на них теж необхідно облаштовувати.

Також Запорізька міська рада прийняла у грудні 2020 року Програму (https://zp.gov.ua/uk/sessions/107/resolution/43856 ) розвитку велоінфраструктури міста Запоріжжя на 2019-2021 роки, яка передбачає виконання певних завдань та створення нових об’єктів велоінфраструктури на 2019-2021 рік (межі проєктування велодоріжки):

1. Прибережна магістраль від вул. Глісерна до вул. Запорізька.

2. Прибережна магістраль від вул. Запорізька до Вознесенівського парку.

3. «Реконструкція автодороги по Прибережної магістралі від вул. Глісерної до автомобільного мосту через р. Мокра Московка в м. Запоріжжя» (розроблена проєктно-кошторисна документація у 2017 році).

4. “Капітальний ремонт мостової споруди “Автомобільно-пішохідний міст через річку Мокра Московка” по Комунарському району м. Запоріжжя» (розроблена проєктно-кошторисна документація у 2017 році).

5. «Капітальний ремонт ділянки дороги по Прибережній магістралі від річки Мокра Московка та по вул. Автозаводській до пересічення вул. Автозаводської та вул. Новокузнецької з транспортною розв’язкою (по 9 типу кільце) в місті Запоріжжі» (розроблена проєктно-кошторисна документація у 2018 році).

Проте, маючи вищезаначені концепцію та Програму, місто наразі не може похизуватись значними успіхами в розбудові веломережі Запоріжжя.

Як же все-таки Запоріжжю стати більш велодружнім містом? Є кілька можливих кроків:

  1. У зв’язку з тим, що проєктно-кошторисна документація на реконструкцію тротуару по Прибережній магістралі з облаштуванням велодоріжок (від вул. Глісерна до вул. 3 Запорізька) вже наявна, варто публічно презентувати громадянам міста проєкт та починати будівництво самого об’єкту. Адже даний проєкт не лише підвищить безпеку для велосипедистів, а й для пішоходів.

Враховуючи, що міські бюджетні ресурси часто є обмеженими, можна визначити інше джерело фінансування. Наприклад, подати проєкт на фінансування від Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР). Як показує аналіз проєктів, що отримали/отримають фінансування від держави (субвенції, ДФРР), облаштування велоінфраструктури стає все більш популярним запитом.

  1. Окрім передбачених у Програмі завдань, міські структури можуть розглянути наяні вулиці щодо облаштування на них велосмуг (зміна організації дорожнього руху). Проте, на даних вулицях повинно бути виключно якісне дорожнє покриття.
  2. Беручи до уваги Велоконцепцію, місто може почати також з розробки проєктно-кошторисної документації на один з першочергових, магістральних маршрутів або рекреаційних. Фінансування на розробку такої документації можна передбачити як в міському бюджеті, так й отримати грантову (безповоротню) допомогу.
  3. Під час розробки проєктно-кошторисної документації, проектант повинен брати до уваги аналіз ДТП у місті Запоріжжя задля передбачення у проєкті найоптимальнішої (безпечнішої) форми організації велоруху (велосмуги, велодоріжки чи велопішохідної доріжки).
  4. Обираючи варіант щодо облаштування велоінфраструктури на окремих вулицях (не повноцінний маршрут відразу), необхідно розуміти, що потім ці відрізки велоінфраструктури повинні бути пов’язані задля забезпечення цілісності та безперервності веломережі.

Але найголовніше: процес облаштування веломережі повинен бути безперервним. Адже, від того, які кроки місто зробить ВЖЕ сьогодні залежить його подальший розвиток та спроможність створити комфортне та безпечне середовище для своїх містян.

До речі, а чому б чиновників Запорізької міської ради не мотивувати користуватись велосипедом? 😉

Що можна рекомендувати активістам міста Запоріжжя?

  1. Ставати радниками, помічниками (на громадських засадах) міського голови, заступників, місцевих депутатів й таким чином мати більше простору та можливостей для адвокації розвитку веломережі й реалізації вищезазначених завдань.
  2. У місті Запоріжжі ГО «Спільно HUB» проводить підрахунок велосипедистів. Проте до цього процесу необхідно залучати і спеціалістів відповідних Департаментів. Результати підрахунків мають бути представлені на сесіях міської ради, засіданнях відповідних профільних комісій, а також публікуватись на сайті Запорізької міської ради. Залученість представників профільного Департаменту інфраструктури та благоустрою поширенню таких даних й сприятиме. Адже чим більше інформації, згадувань про кількість велосипедистів у місті, тим більше формується відчуття приналежності до обізнаності у ситуації у чиновників та людей, які приймають рішення. Якщо ж спеціалісти профільного Департаменту не зможуть взяти участь, це не позбавляє учасника підрахунку (делегованого від спільноти) права взяти участі у засіданні й представити результати під час засідання профільної комісії.
  3. Моніторити ситуацію щодо будівництва велоінфраструктури по Прибережній магістралі та, за рахунок, письмових звернень щодо того, щоб кошти на будівництво були виділені на оформлену проєкту документацію, пришвидшувати разом з громадською організацією «Спільно HUB» процес запуску проєкту.

Одним із головних факторів (кроків) в адвокації розвитку веломережі є також й формуванняі підтримки спільноти, яка й стане тією рушійною силою (критичною масою) на шляху до змін. Лише об’єднання зусиль допоможе досягнути результату.

Бажаю велоспільноті Запоріжжя та міським структурам згуртуватись й стати тією рушійною силою у розвитку веломережі.

Матеріал підготовлений в рамках проєкту “ВелоМіста 2.0”, який реалізовує Громадська організація “Спільно HUB” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)

Опубліковано
В категорії Статті