Підрахунок велосипедистів(-ок) м.Запоріжжя (вересень 2020)

Підрахунок велосипедистів(-ок) у Запоріжжі – захід з аналітичним звітом, який координується громадською організацією Спільно HUB із залученням зацікавлених містян (волонтерів та волонтерок) одночасно у 19 точках міста двічі на рік (та по дві години у бідній і вихідний дні). Долучаючись до підрахунку велосипедистів – ви привертаєте увагу до використання велосипеда як транспорту, допомагаєте прослідкувати динаміку користування велосипедом за різними критеріями, а також стаєте амбасадорами розвитку велосипедної інфраструктури у Запоріжжі задля безпеки всіх учасників дорожнього руху.

Яку інформацію ми збираємо?

 • загальна кількість велосипедистів;
 • гендерний розподіл;
 • наявність у велосипедистів шолома;
 • форма одягу: звичайний повсякденний чи спеціальна спортивна велоформа;
 • рух по тротуарах чи по дорозі;
 • кількість не велосипедів (самокатів, електро-самокатів, моноколес і т.і.);
 • кількість велокур’єрів.

Умови підрахунку

У будній день люди більшою мірою їдуть на роботу та з роботи, тобто використовують велосипед як персональний міський транспорт. У вихідний день – більше для рекреації (туризму, відпочинку тощо). Враховуючи вищезгадані фактори для того, щоб мати повне уявлення щодо кількості велосипедистів(-ок), підрахунок був проведений в будній день (середа, 2020.09.23, 17:00-19:00), а також у вихідний день (субота, 2020.09.26, 12:00-14:00).

ДатаПроміжок часу підрахункуПогода
26 вересня, субота12:00-14:00Ясно, вітряно 25-28⁰
23 вересня, середа17:00-19:00Ясно, сухо, 20-26⁰

Методологія

У нашому першому підрахунку велосипедистів(-ок) осінню 2019 року ми користувались методологією, яку нам надали наші партнери U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва»)

Зараз ми використовуємо модифіковану методологію під наши потреби, аби збирати більше інформації та мати можливість в майбутньому робити більш детальні аналізи по кожному місцю підрахунку.

Основні принципи залишаються незмінними, тому є можливість порівнювати результати з попередніми підрахунками за головними критеріями:

 • загальна кількість велосипедистів(-ок);
 • гендерний розподіл;
 • рух по тротуару або по дорозі;
 • користування шоломом;
 • та інші.

У травні 2020 року до підрахунку було додано 8 нових місць, щоб мати більш повну картину по загальній статистиці. Адже у вересні 2019 у нас було 11 ключових точок. Але для коректного порівняння з попередніми підрахунками, ми візьмемо дані без цих нових місць. В подальшому через деякий час, коли в нас буде більше виконаних підрахунків по всім 19 точкам, ми зможемо робити порівняння по всім 19 точкам, без старих підрахунків з 11 точками.

Загальна кількість

У вересні цього року на 11 перехрестях було нараховано за дві години:

 • у вихідний день – 563 велосипедиста(-ки);
 • у будній день – 754 велосипедиста(-ки).

Якщо порівняти це з підрахунком, здійсненим весною у 2020 році, то динаміка  кількості велосипедистів(-ок) які проїхали на 11 перехрестях спала для обох днів:

 • у вихідний день – знизилась на 28% (з 781 до 563),
 • у будній – знизилась також на 28% (з 1044 до 754 ).

Порівняно з попереднім підрахунком весною 2020, осінній підрахунок  2020 року проводився у період більш м’яких карантинних обмежень на користування громадським транспортом у м. Запоріжжі у зв’язку з пандемією COVID-19.

Деякі з тих людей, які весною були змушені їхати велосипедом через заборону користування громадським транспортом, тепер повернулися до користування громадським транспортом. Тому очікувано що велосипедистів поменшало після послаблення карантину.

загалом

Гендерний розподіл

Порівняно з попереднім підрахунком частка жінок у вихідний день зменшилася на 5% (з 20% до 15%), а у будній – на 6% (з 15% до 9%).

гендерний розподіл

Рух по тротуарах

Кількісне співвідношення велосипедистів(-ок), які обирають рух по тротуару чи по дорозі, залишається приблизно рівним. Трохи побільшало велосипедистів(-ок) які обирають рух по дорозі.

рух по тротуарах

Шоломи і одяг

Кількісне співвідношення велосипедистів(-ок), які їздять без використання шолому, у вихідний день зросло на 1% (з 82% до 83%), а у будній – зменшилося на 2% (з 81% до 79%).

шоломи та одяг

Більшість велосипедистів(-ок) у Запоріжжі їздять у звичайному повсякденному одязі (70-80%), інші – одягнені у спеціальну спортивну велоформу (20-30%).

Кур’єри та кур’єрки

Кількість велокур’єрів та велокур’єрок у порівнянні з попереднім підрахунком суттєво не змінилась (1-2%).

кур'єри

Загальна кількість по кожному місцю

Найбільша кількість велосипедисток та велосипедистів за дві години була зафіксована:

 • у вихідний день: на перетині пр. Соборного та пр. Металургів;
 • у будній день: на залізному мосту на правий берег.
загалом

Типи транспорту

Крім звичайних велосипедів під час підрахунку зустрічалися: електровелосипеди, електросамокати, самокати, моноколеса, електроколяски, скейти, гіроскутери.

А також деякі велосипеди були обладнані дитячим велокріслом:

 • у вихідний – 6 шт. (0,65%);
 • у будній – 6 шт. (0,47%).
типи транспорту

Порушення правил дорожнього руху

Велосипедисти (так само як і пішоходи та автомобілісти) є повноцінними учасниками дорожнього руху. Тому вони мають дотримуватися правил дорожнього руху, задля своєї безпеки і безпеки інших.

Під час підрахунку більшість велосипедистів та велосипедисток проїджали без порушення ПДР. Але на жаль не всі:

 • у вихідний 23% проїхали з порушеннями;
 • у будній – 21%.

Порівняно з минулим разом в цей раз ми більш детально збирали інформацію про порушення, тому недоцільно порівнювати їх з попередніми результатами підрахунку.

порушення
порушення

Поширені питання та відповіді

 1. За яким принципом обираються місця підрахунку?
  Місця підрахунку обираються організаторами. Здебільшого це вузькі місця сполучення між районами з великим трафіком. А також місця на існуючих або запланованих для будівництва веломаршрутах.
 2. Навіщо рахувати “не велосипеди” (самокати, електросамокати, моноколеса)?
  Згідно діючим нормам (ДБН В.2.3-5:2018 п.5.3.8) “На велосипедних доріжках та велосипедних смугах дозволено рух на інвалідних колясках, персональних електричних та немоторизованих засобах пересування.” Тому ми рахуємо всіх потенційних користувачів велоінфраструктури.
 3. Як ви рахуєте електровелосипеди?
  Електровелосипеди ми рахуємо так само як і звичайні велосипеди.
 4. Чи рахуєте ви також мопеди та мотоцикли?
  Ми не рахуємо мопеди і мотоцикли, адже їм не дозволено користуватись велосипедною інфраструктурою.
 5. Чи рахуєте ви пішоходів?
  Ми не рахуємо пішоходів, крім випадків, коли пішохід веде поруч велосипед.

Фото

Дякуємо всім волонтерам і волонтеркам, які допомагають рахувати велосипедистів та велосипедисток! Восени 2020 року ви стали справжніми героями, які стоять на варті розвитку велосипедної інфраструктури у Запоріжжі!

Запрошуємо всіх зацікавлених до участі в наступному підрахунку, який відбудеться весною, у травні 2021 року.