Концепція розвитку велоінфраструктури у Мелітополі

Концепція розвитку велоінфраструктури у Мелітополі

Концепція розвитку велосипедної інфраструктури – це стратегічний документ, який приймається на рівні міста та закріплює прихильність міста ло розвитку велосипедного транспорту. Загальна мета Концепції – це інтеграція велосипеду як звичайного виду транспорту у систему транспортного сполучення будь-якого міста. Для цього в документі зазначені напрямки роботи міста задля створення комфортних та безпечних умов пересування велосипедним транспортом.

Мелітопольська міська рада прийняла Концепцію у листопаді 2019 року, ознайомитись з документом можливо за посиланням.

Велоконцепція міста Мелітополя базується на одному із головних принципів побудови безпечного інфраструктури у місті – транспортна піраміда. Згідно неї, пріоритетом є пішоходи та велосипедисти, далі – громадський транспорт; моторизований транспорт (вантажний, таксі, приватні авто) розташований в самому кінці цієї піраміди. Цей підхід вже давно обрали сотні муніципалітетів, у тому числі задекларували на рівні міських політик такі українські міста як Івано-Франківськ, Вінниця, Львів, Київ та інші.

Навіщо Концепція місту?

Концепція розвитку велоінфраструктури як документ створений для міста має декілька цілей:

 1. Підвищення мобільності жителів Мелітополя. Велосипед має стати повноцінним видом транспорту на дорогах з такими ж правами як і авто та громадський транспорт.
 2. Безпека. Зниження кількості загиблих та травмованих внаслідок ДТП шляхом створення зв’язаної та зручної велосипедної мережі.
 3. Соціальна справедливість та рівність. Створення велосипедної мережі, за допомогою якої можна буде дістатись до будь-якої точки міста.
 4. Зменшення кількості викидів у повітря та сприяння покращення стану здоров’я населення.
 5. Популяризація велосипеду як виду транспорту.
 6. Розвиток економіки та туризму.

Повний перелік завдань Концепції можна знайти у самому документі.

Що можна знайти у велоконцепції?

Концепція розвитку велоінфраструктури Мелітополя для звичайного жителя – це документ, де можна знайти інформацію про поточний стан справ та плани розвитку велоінфраструктури.

На початку є детальна інформація про цілі та завдання концепції, методологію за якою вона створена.

Інформація про існуючу велоінфраструктуру у місті – це один із головних розділів. Станом на 2020 рік у Мелітополі відсутня практика облаштування велодоріжок чи інших об’єктів велосипедної інфраструктури.

У місті є невелика кількість велопарковок, переважно біля об’єктів соціальної інфраструктури, майже відсутні вони біля адмінбудівель та інших муніципальних установ. Втім, у 2020 році в межах проєкту «ВелоМіста 2.0» ми встановили 20 велостійок біля муніципальних установ, а також 2 автономні велоСТО – в районі кінотеатру та Амстора. Проте, у місті діє 7 веломайстерень, облаштованих при магазинах продажу велосипедів.

Велосипедисти у Мелітополі визначають для себе такі проблеми: підвищений швидкісний режим автотранспорту, небезпечність дощоприймачів на дорогах, відсутність понижень на тротуарах та розмітки на деяких вулицях, погана якість повітря через надмірну кількість автомобілів.

Куди рухається Мелітополь у розвитку велоінфраструктури?

Переходимо до найважливішого – планів Мелітопольської влади щодо розвитку велосипедної інфраструктури у місті. Цю інформацію можна знайти починаючи із шостого розділу Концепції.

В першу чергу, для Мелітополя була створена Схема велосипедних маршрутів. Категоризація веломаршрутів була визначена відповідно до німецької методології. Дана схема відображає максимально комфортне та необхідне облаштування та подальший розвиток велоінфраструктури Мелітополя, проте не обмежує облаштування інших маршрутів.

Відповідно до схеми велосипедних маршрутів м. Мелітополя запланована протяжність веломаршрутів складає 107 км.

Веломаршрути були побудовані відповідно до багаторічного досвіду інших країн світу та базуються на наступних принципах:

 • Зв‘язність;
 • Прямолінійність;
 • Безпека;
 • Комфорт;
 • Привабливість.

Всі веломаршрути нанесені на карту міста. В Концепції зазначені рекомендації щодо їх проєктування та будівництва, створення навігації та інших можливостей. Також це стосується супровідної велосипедної інфраструктури – велопарковки, велоСТО, велостійки та велосвітлофори. .

У Велоконцепції також зазначена інформація про можливості популяризації велосипеду як транспорту у Мелітополі. Деякі активності вже проходили у Мелітополі, такі як акція “велосипедом на роботу”, Велопарад дівчат, Всеукраїнський велодень та інші.

Отже, Концепція велоінфраструктури Мелітополя – це цінний документ, який допомагає місту та громадськості чітко бачити цілі та напрямки руху до велосипедної інфраструктури європейського рівня.

Матеріал підготовлений в рамках проєкту “ВелоМіста 2.0”, який реалізовує Громадська організація “Спільно HUB” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)

Опубліковано
В категорії Статті