Концепція розвитку велоінфраструктури Херсона

концепція розвитку ВІ Херсона

Концепція розвитку велоінфраструктури – це стратегічний документ, який приймається на рівні міста та закріплює прихильність міста до розвитку велосипедного транспорту. Загальна мета Концепції – це інтеграція велосипеду як звичайного виду транспорту у систему транспортного сполучення будь-якого міста. Для цього в документі зазначені напрямки роботи міста задля створення комфортних та безпечних умов пересування велосипедним транспортом.

Херсонська міська рада прийняла Концепцію у жовтні 2020 року, ознайомитись з документом можливо за посиланням.

Велоконцепція міста Херсона базується на одному із головних принципів побудови безпечної інфраструктури у місті – транспортна піраміда. Згідно неї, пріоритетом є пішоходи та велосипедисти, далі – громадський транспорт; моторизований транспорт (вантажний, таксі, приватні авто) розташований в самому кінці цієї піраміди. Цей підхід вже давно обрали сотні муніципалітетів, у тому числі задекларували на рівні міських політик такі українські міста як Івано-Франківськ, Вінниця, Львів, Київ та інші.

Навіщо Концепція місту?

Концепція розвитку велоінфраструктури як документ створений для міста має декілька цілей:

 1. Підвищення мобільності жителів. Велосипед має стати повноцінним видом транспорту на дорогах з такими ж правами як і авто та громадський транспорт.
 2. Безпека. Зниження кількості загиблих та травмованих внаслідок ДТП шляхом створення зв’язаної та зручної велосипедної мережі.
 3. Соціальна справедливість та рівність. Створення велосипедної мережі, за допомогою якої можна буде дістатись до будь-якої точки міста.
 4. Зменшення кількості викидів у повітря та сприяння покращення стану здоров’я населення.
 5. Популяризація велосипеду як виду транспорту.
 6. Розвиток економіки та туризму.

Повний перелік цілей Концепції можна знайти у самому документі.

Що можна знайти у велоконцепції?

Концепція розвитку велоінфраструктури Херсону для звичайного жителя – це документ, де можна знайти інформацію про поточний стан справ та плани розвитку велоінфраструктури.

На початку є детальна інформація про цілі та завдання концепції, методологію за якою вона створена.

Один із головних розділів – це поточний аналіз транспортної системи.

На момент розробки Концепції, у Херсоні існувала одна велосмуга в парку “Херсонська фортеця”, її протяжність – 1,73 км. Також, у місті розроблений проєкт будівництва велодоріжки на відрізку Миколаївського шосе – вул. 200-річчя Херсона.

Щодо велопарковок, їх є небагато, переважно біля торговельних закладів. Практично відсутні велопарковки біля адміністративних будівель та інших державних установ. Втім, у 2020 році в рамках проєкту «ВелоМіста 2.0» біля установ загального користування було встановлено 20 велостійок. У місті діє три веломайстерні (при магазинах продажу велосипедів). Є три автономні велосипедні станції технічного обслуговування (велоСТО), встановлені раніше та 2 велоСТО, встановлені у 2020 році біля Суворовського відділу поліції та біля ТЦ «Променад Плаза» .

Основними перешкодами під час поїздки, користувачі велосипедів визначають наступні: погана якість дорожнього покриття, швидкий автомобільний трафік, відсутність понижень на тротуарах, погана якість повітря та відсутність інклюзивних залізничних переїздів.

Куди рухається Херсон у розвитку велоінфраструктури?

Переходимо до найважливішого – планів Херсонської влади щодо розвитку велосипедної інфраструктури у місті. Цю інформацію можна знайти починаючи із шостого розділу Концепції.

Для Херсона була створена Схема велосипедних маршрутів. Категоризація веломаршрутів була визначена відповідно до німецької методології. Дана схема відображає максимально комфортне та необхідне облаштування та подальший розвиток велоінфраструктури Херсона, проте не обмежує облаштування інших маршрутів.

Відповідно до схеми велосипедних маршрутів міста Херсона запланована протяжність веломаршрутів складає – 252 км.

Веломаршрути були побудовані відповідно до багаторічного досвіду інших країн світу та базуються на наступних принципах:

 • Зв‘язність;
 • Прямолінійність;
 • Безпека;
 • Комфорт;
 • Привабливість.

Всі веломаршрути нанесені на карту міста. В Концепції зазначені рекомендації щодо їх проєктування та будівництва, створення навігації та інших можливостей. Також це стосується супровідної велосипедної інфраструктури – велопарковки, велоСТО, велостійки та велосвітлофори.

Велоконцепція дає не вичерпний перелік заходів із популяризації велосипеду як транспорту. Деякі активності вже проходили у Херсоні, такі як акція “велосипедом на роботу”, Велопарад дівчат, Всеукраїнський велодень та інші.

Отже, Концепція велоінфраструктури Херсона – це цінний документ, який допомагає місту та громадськості чітко бачити цілі та напрямки руху до велосипедної інфраструктури європейського рівня. Так як він був прийнятий на сесії Херсонської міськради депутатами і є офіційним. Влада, разом із громадськістю, може розробляти проєкти рішення та приймати їх, спираючись на Концепцію, де вся інформація оброблена та створена спеціалістами у цій сфері.

Матеріал підготовлений в рамках проєкту “ВелоМіста 2.0”, який реалізовує Громадська організація “Спільно HUB” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)

Опубліковано
В категорії Статті